Δράσεις Πολιτιστικές

Έκθεση ομίλων Θεάτρου – Φιλαναγνωσίας

Οι όμιλοι θεάτρου και φιλαναγνωσίας  συστήθηκαν στα τέλη Οκτωβρίου  2022. Ο αριθμός των μαθητών/τριών κυμαινόταν μεταξύ των 10-12 παιδιών (στον καθένα) κυρίως από την Α΄ και τη Β΄ Λυκείου.  Από πολύ νωρίς έγινε αντιληπτό ότι τόσο τα μέλη των δύο ομάδων όσο και τα ενδιαφέροντά τους συνέπιπταν. Έτσι, αποφασίστηκε οι δύο όμιλοι να συνεργαστούν. Η «απώλεια» υπήρξε το νήμα που μας ένωσε ως ομάδα. Μας έδωσε ακόμη την ευκαιρία να ανακαλύψουμε νέα ενδιαφέροντα, κλίσεις και να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και τους άλλους.

Στόχοι των ομίλων ήταν:

• Η κοινωνικοποίηση και η καλλιέργεια δεσμών μεταξύ των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου,
  • η επαφή με τον λόγο,
  • η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας
  • η προαγωγή της θεατρικής παιδείας.

Συναντήσεις στη βιβλιοθήκη του σχολείου :

• Παρασκευή 14:15 – 16:45,
  • Και Τετάρτη 14:15 – 15:30 (από τον Φεβρουάριο του 2023)

Στις συναντήσεις μας:

• Διαβάσαμε κείμενα (πεζά, ποιητικά, θεατρικά) που σχετίζονταν με τις απώλειες της ζωής μας (της πατρίδας, της γλώσσας, ενός προσφιλούς προσώπου, της εφηβικής ανεμελιάς).

Συγκεκριμένα:

α) Ιστορία ενός αιχμαλώτου, Στρατής Δούκας

β)  Η Αναλφάβητη, Άγκοτα Κριστόφ

γ) Οι Γάτες του Τρίτου, Αγγελική Πεχλιβάνη

δ) Αποσπάσματα από τα τρία Σχεδιάσματα των Ελεύθερων Πολιορκημένων του Δ. Σολωμού

ε) Το τρένο,  Λένος Χρηστίδης.

• Γράψαμε βιογραφικά κείμενα, διηγήματα και ποιήματα εμπνευσμένοι από τα έργα που διαβάσαμε.
  • Γνωρίσαμε από κοντά μια σύγχρονη Ελληνίδα ποιήτρια.
  • Διασκεδάσαμε με θεατρικό παιχνίδι και άλλες βιωματικές δραστηριότητες.
  • Ανεβάσαμε θεατρική παράσταση.

Επιπλέον δραστηριότητες:

• 17/11/2022: Διοργάνωση σχολικής γιορτής για την επέτειο του Πολυτεχνείου (θεατρική παράσταση σε κείμενο που συνέγραψαν τα ίδια τα παιδιά).
  • 3/12/2022: Θεατρικό εργαστήρι για τα έμφυλα στερεότυπα, Εθνικό Θέατρο
  • 23/01/2023: Επίσκεψη στην έκθεση ” Μικρά Ασία: Λάμψη- Καταστροφή- Ξεριζωμός- Δημιουργία”, Μουσείο Μπενάκη, εκπαιδευτικό πρόγραμμα ” Μικρά Ασία: Ο τόπος, οι άνθρωποι, η μνήμη”
  • 17/02/2023: Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής με την ποιήτρια Αγγελική Πεχλιβάνη (χαϊκού, επίγραμμα, ποιήματα ελάχιστα, σύμφωνα με το ποίημα Ποιητική τέχνη, του Κίριλ Καντίισκι).
  • 25/03/2023: Διοργάνωση σχολικής γιορτής (παρουσίαση αποσπάσματος από το έργο Ελεύθεροι Πολιορκημένοι του Διονυσίου Σολωμού, μουσική – δραματοποίηση κειμένων).
  • Μάιος 2023: Συμμετοχή στον 11ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό πρωτόλειου διηγήματος στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδη
  • 20/06/2023: Θεατρική παράσταση στην αίθουσα «Πλειάδες» του Δήμου Κορυδαλλού

Λήξη ομίλων:

• Θεατρική Παράσταση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου
  • Συμμετοχή των μαθητών στο διαγωνισμό πρωτόλειου διηγήματος στη μνήμη Καίτης Λασκαρίδη.

Σε συζήτηση που έγινε κατά τη λήξη των  ομίλων και σε ερωτηματολόγια που συμπληρώθηκαν από τους/ τις μαθητές/τριες αποτυπώθηκε η  ικανοποίηση τους τόσο από τη συμμετοχή όσο και τη δημιουργική συνεργασία των δύο ομίλων και εκφράστηκε η επιθυμία τους να συμμετέχουν σε ανάλογες δραστηριότητες την επόμενη σχολική χρονιά, παρά  τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν λόγω των αυξημένων απαιτήσεων του Λυκείου.

Οι υπεύθυνες των Ομίλων

Γιοβάνη Ζωή ΠΕ01 ( Όμιλος Θεάτρου)

Αντωνιάδου Αλίκη ΠΕ02 (Όμιλος Φιλαναγνωσίας)