Δράσεις Κοινωνικές

Αποτελέσματα διαγωνισμού “TRASH ART”

Στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης για τον αντίκτυπο των αποβλήτων συσκευασίας των προϊόντων στο περιβάλλον,

το 2ο ΓΕΛ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων – EWWR.

Εστιάζοντας στο τρίπτυχο “Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση” (Reduce-Reuse-Recycle) κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας 18 – 26 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν -ανά τμήμα- σε διαγωνισμό δημιουργίας έργων τέχνης από υλικά συσκευασιών (Trash Art).

Χρησιμοποίησαν κυρίως τα υλικά συσκευασίας των διαδραστικών πινάκων που τοποθετήθηκαν στο σχολείο μας και μετά από ψηφοφορία στην οποία συμμετείχαν ο σύλλογος καθηγητών και οι μαθητές, νικητήριο αναδείχθηκε το έργο του τμήματος Β4.